Muminbutik öppnar snart i Svenska Teaterns affärslokaler

19.9.2023 Pressmeddelanden

Senhösten 2023 öppnar en ny Muminbutik på Norra Esplanaden, bredvid Svenska Teatern och mittemot Akademiska Bokhandeln. Den nya flaggskeppsbutiken baserar sig på Tove Janssons älskade bok Farlig midsommar (1954), som har en stark tematisk koppling till teaterns värld.


I boken blir det översvämning i Mumindalen  och muminfamiljen kryper upp på Muminhusets tak i väntan på räddning. En märklig byggnad driver förbi och mumintrollen och deras vänner klättrar ombord. Det nya hemmet visar sig vara en teater, och efter många förunderliga vändningar kulminerar berättelsen när en pjäs skriven av Muminpappan får premiär. Vad som helst kan hända när midsommarnattsaftonens magi möter teaterns förtrollande värld!

Farlig midsommar som tema

– Farlig midsommar lämpar sig som tema för butiken också av en annan historisk anledning. Några år innan boken publicerades, år 1949, hade den första teaterproduktionen baserad på en muminhistoria, Mumintrollet och kometen, i regi av Vivica Bandler, premiär på Svenska Teatern. Boken Farlig midsommar innehåller en del intressanta likheter med pjäsen – till exempel det faktum att en katastrofal generalrepetition garanterar en utmärkt premiär, vilket var fallet på Svenska Teatern den gången, skriver Moomin Characters i ett meddelande.

Johan Aalto, styrelseordförande för Stiftelsen för Svenska Teatern i Helsingfors/Nya Teaterhus-Aktiebolaget i Helsingfors är glad över den kommande hyresgästen.

–  Vi hälsar Moomin Shop välkommen som ny hyresgäst i vårt kulturhus och ser fram emot att med dem utveckla huset i en alltmera hållbar riktning, säger Aalto.

Nyheter 24.2.2026

David Sandqvist vill ge publiken ett äventyr där berättelsen om Pelle Svanslös är både tidlös och djupt mänsklig

Svenska Teatern storsatsar med ett sanslöst svanslöst äventyr för hela familjen med premiär 26 november. Gösta Knutssons älskade böcker om Pelle Svanslös har lästs av små och stora i flera generationer. Nu blir de odödliga kattberättelserna en storslagen familjeföreställning i Annina Enckells dramatisering på Svenska Teaterns Stora scen i regi av David Sandqvist och med Sonia Haga i rollen som Pelle.
Nyheter 21.2.2026

Snabbguiden till August Strindberg – bli expert på fem minuter inför Dödsdansen 28.3

August Strindberg är en av Nordens mest banbrytande dramatiker – kontroversiell, nyskapande och evigt aktuell. Vi har gjort en snabbguide med 20 saker du bör veta om hans liv, verk och kopplingar till Finland. Perfekt inför kommande Strindberg-upplevelser på Svenska Teatern – Dödsdansen nästa!
Nyheter 20.2.2026

Under attack  utmanar publiken att ta ställning – så här tyckte Eva Biaudet och Pertti Knuuttila

Hur fattar man rätt beslut när hela nationens framtid står på spel? När riksdagshuset drabbas av en cyberattack ställs fyra politiker inför en omöjlig uppgift. Landet måste räddas – men till vilket pris? Dramatikern Veera Tyhtilä utforskar dessa frågor i sin pjäs Under attack, där publiken får bestämma utgången. Men vad tyckte politikerna själva? Eva Biaudet och Pertti Knuuttila gav svar på tal.