Muumimyymälä avautuu pian Svenska Teaternin toimitiloihin

19.9.2023 Pressmeddelanden

Pohjoisesplanadille Svenska Teaternin yhteyteen ja Akateemista Kirjakauppaa vastapäätä avataan loppusyksystä 2023 uusi Moomin Shop. Uusi lippulaivaliike tulee pohjautumaan Tove Janssonin rakastettuun kirjaan Vaarallinen juhannus (1954), jonka keskiössä on teatteri.



Kirjassa muumitalo on joutunut tulvan valtaan, ja muumiperhe kyyhöttää katolla pelastusta odottaen. Ohi ajelehtii omituinen rakennus, jonka kyytiin muumit ystävineen kapuavat. Uusi koti paljastuu teatteriksi ja monet ihmeelliset juonenkäänteet huipentuvat Muumipapan kirjoittaman näytelmän ensi-iltaan. Mitä tahansa voi tapahtua, kun juhannusyön taika ja teatterin lumoava maailma kohtaavat!

Vaarallinen juhannus sopii liikkeen teemaksi

– Vaarallinen juhannus sopii liikkeen teemaksi myös toisesta historiallisesta syystä. Joitakin vuosia ennen kirjan julkaisua, vuonna 1949, Svenska Teaternissa sai ensi-iltansa ensimmäinen muumitarinoihin pohjautuva teatteriesitys, nimittäin Vivica Bandlerin ohjaama Muumipeikko ja pyrstötähti. Vaarallinen juhannus-kirjassa voikin nähdä kiinnostavia viittauksia näytelmään – kuten sen, että katastrofaalinen kenraaliharjoitus takaa mainion ensiesityksen, niin kuin Svenska Teaternin seinien sisällä aikaan tapahtui, kirjoittaa Moomin Characters tiedotteessa.

Svenska Teaternin Nya Teaterhus-Aktiebolaget-säätiön hallituksen puheenjohtaja Johan Aalto iloitsee tulevasta vuokralaisesta.

– Toivotamme uuden vuokralaisemme, Moomin Shopin, tervetulleeksi kulttuuritaloomme ja tulemme yhdessä kehittämään taloa yhä kestävämpään suuntaan, hän sanoo.

Uutiset 26.3.2025

Katso videomme – Matildan lasten muistohetki

Viimeinen katsaus – ennen kuin esirippu laskeutuu. Maaliskuussa 2025 Matilda-lapset kokoontuivat muistelemaan, nauramaan ja jakamaan yhteisiä hetkiä kahden vuoden ajalta. Katso videomme ja kurkista kulissien taakse! Matilda-musikaalia esitetään vielä kahden kuukauden ajan – viimeinen näytös on 16. toukokuuta. Etkö ole vielä nähnyt sitä? Nyt on korkea aika varata liput!
Uutiset 19.3.2025

Viisi kysymystä Niko Nordströmille – uusi Birk Ronja Rövardotterissa

Tänä syksynä Svenska Teatern tuo menestysnäytelmän Ronja Rövardotter takaisin ohjelmistoon, ja yksi uusista näyttelijöistä on Niko Nordström. Hän astuu Birk Borkasonin rooliin – ryöväripäällikkö Borkan pojaksi ja Ronjan uskolliseksi ystäväksi. Ennen debyyttiään Svenska Teaternin suurella näyttämöllä kysyimme Nikolta viisi kysymystä hänen uudesta roolistaan.
Uutiset 10.3.2025

Amos Anderson oli tyhjätasku, joka kasvatti bisnesimperiuminsa rohkeasti velkarahalla

Vaatimattomista oloista lähtenyt Amos Anderson rakensi Suomen suurimman kustannus- ja painoalan konsernin. Lahjakas yritysjohtaja osasi nähdä, mihin yhteiskunta on menossa ja uskalsi tarttua tilaisuuksiin. Mutta toiko rikkaus ikuiselle pelurille myös onnen? Syksyllä Svenska Teatern tuo estradille Andersonin poikkeuksellisen polun köyhästä nuorukaisesta yksinäiseksi miljonääriksi.