Lotta Fagerlund blir ny försäljnings- och marknadsföringschef på Svenska Teatern 

16.4.2025 Nyheter

Svenska Teatern stärker sin ledning med rekryteringen av Lotta Fagerlund till tjänsten som försäljnings- och marknadsföringschef. Hon tillträder sin roll den 13 maj 2025. 


Lotta Fagerlund har över 15 års erfarenhet av kommunikation och marknadsföring från både företagsvärlden och utbildningssektorn. De senaste fem åren har hon arbetat som projektchef på marknadsförings- och kommunikationsbyråer, med ansvar för genomförande av ett otal projekt med fokus på strategisk utveckling, marknadsföring och kommunikation.  

Tidigare har hon arbetat med marknadsföringskommunikation vid bland annat Ivalo Creative, Republic, Grohe, Lundia, Arcada och Stockmann

– Vi är mycket glada över att välkomna Lotta till vårt team. Hennes starka bakgrund inom strategisk försäljning, kreativ marknadsföring och kommunikation kommer att bidra väsentligt till vårt arbete med att fördjupa kontakten med publiken och förtydliga vår roll i samhället, säger Joachim Thibblin, teaterchef på Svenska Teatern. 

Starkt samhällsmandat och nordisk relevans

Fagerlund själv beskriver teatern som en plats med ett starkt samhällsmandat – och som en verklig inspirationskälla. 

– Svenska Teatern är en av landets mest betydande kulturinstitutioner, med ett starkt förtroende i samhället och en central roll i det finlandssvenska kulturlivet, men också en viktig scen för finskspråkig publik och teaterbesökare från våra nordiska grannar. Att få arbeta med att nå ut med Svenska Teaterns inspirerande repertoar – och bygga broar mellan scen och publik – är ett ärofyllt och inspirerande uppdrag, säger Lotta Fagerlund. 


Hon lyfter även fram kombinationen av kreativitet och ansvar som något som driver henne: 

– För mig handlar försäljning, marknadsföring och kommunikation inte bara om synlighet, utan om att bygga relationer och skapa ett innehåll som betyder något. Jag ser fram emot att utveckla strategier som förenar det konstnärliga med det publika på ett hållbart och inspirerande sätt. 

Rekryteringen av Lotta Fagerlund är ett led i Svenska Teaterns långsiktiga utvecklingsarbete, där målet är att ytterligare förstärka teaterns relevans, synlighet och tillgänglighet för framtidens publik.

VÄLKOMMEN! 

Pressbilder

Nyheter 16.12.2025

Att ge röst åt barn i ockupation – Josefin Iziamo om ”Jag är Ahed”

Föreställningen Jag är Ahed gästar AMOS-scenen 13-14 januari. Genom att blanda dokumentärt material med egna erfarenheter vill Josefin Iziamo återge hur det är att växa upp under ockupation och ge publiken en känsla av att lära känna åtminstone ett av alla de barn som lever i konflikt.
Nyheter 15.12.2025

Hannele Mikaela Taivassalo, årets residensdramatiker: ”Texten som ännu inte finns vibrerar redan någonstans i mig”

Vad innebär det att få utrymme för fördjupat och undersökande skrivande? 2025 års residensdramatiker Per Ehrström, har arbetat med ett nytt dramatiskt verk som utforskat en friare och mer processinriktad skrivmetod och utveckla det egna skrivandet. Nu avslutas perioden med slutdemon ”Askan är den bästa jorden” på Svenska Teatern 19 december. Projektet förverkligas med stöd av Svenska kulturfonden. Nästa residensdramatiker för 2026 är redan utsedd. Det blir Hannele Mikaela Taivassalo som får ta över det ärofulla uppdraget. – Jag är glittrande lycklig, säger hon.
Nyheter 11.12.2025

Podcast: ”Berättelsen om Gunnel  är hennes motstånd mot individualismens tidsanda” 

Hur gestaltar man en verklig person på scenen? Vad händer när en privatperson kontaktar en dramatiker med ett tema som blir till en pjäs? I vår podd möter du regissören och dramatikern Milja Sarkola samt skådespelaren Anna Hultin som berättar om arbetet med Förgät mig. Här kan du läsa delar ur samtalet – men vi rekommenderar att du lyssnar på podden för hela upplevelsen!