Åtta framstående författare möts i litteraturfestivalen Gränslöst

5.12.2024 Nyheter


Litteraturfestivalen Gränslöst är tillbaka den 22 februari med fyra fantasieggande författarsamtal som knyter ihop den sverigesvenska och finlandssvenska litteraturen.

I år tar vi oss också över gränsen till den norska och den finska litteraturen. Gränslöst vill inte vistas i litteraturens finrum, utan i dess mellanrum. I vilka mellanrum finns vi? Historiskt, kulturellt, i tiden? Vilka gränser nuddar vi vid, och vilka vill vi överträda med skrivandet? Vad är människans gränslöshet och begränsningar, och vad gör de med världen? Och vad har litteraturen för roll i detta? 

Då litteraturfestivalen ordnades på Svenska Teaterns stora scen förra gången var salongen fullsatt.
Det lönar sig alltså att köpa biljett innan platserna tar slut.

Åtta författare med fyra olika teman

Johanna Frid – Milja Sarkola, Finns ”realism”?  

Lars Sund – Linda Bondestam, Vad ska vi göra med människan? 

Vigdis Hjorth – Monika Fagerholm, Att skriva på gränsen till gränslösheten 

Martin Gelin – Juha Itkonen, Paradigmskiftets svåra mellanrum 

Nyheter 29.9.2026

Kritikerna om Nattland: ”En pjäs som träffar sin samtid”

Från ”smart och frän komedi” till ”aktuell och omskakande pjäs”. I recensionerna av Nattland lyfts föreställningens politiska skärpa, svarta humor och kusliga aktualitet fram. Här har vi samlat utdrag ur recensioner och kulturartiklar efter den nordiska urpremiären.
Nyheter 25.9.2026

AUDITION: Torka aldrig tårar utan handskar – nu söker vi artister för följande musikal

Hösten 2028 får musikalen Torka aldrig tårar utan handskar premiär på Svenska Teatern i Helsingfors i regi av Jakob Höglund. Jonas Gardells hyllade berättelse blir teaterns nästa stora musikal efter Änglagård, båda med musik av Fredrik Kempe. Nu söker Svenska Teatern professionella skådespelare till musikalen genom auditioner som ordnas i november 2026.
Nyheter 3.9.2026

Sannah Nedergård om Änglagård: ”Små orter är bättre på samhörighet och mänsklig kontakt”

I Änglagård kommer Fanny och Zac till en by som inte vill ha dem. Sannah Nedergård, som spelar Fanny, känner igen både misstänksamheten och sammanhållningen. Var går gränsen mellan att bli granskad och att bli sedd?