Är det hett här?

En MenoMonoManifestolog om klimakteriet 

Klimakteriet angår alla, kvinnor som män. Ändå vet vi väldigt lite om det. I sin omåttligt populära pjäs rätar Anna Hultin ut menopausens många frågetecken. 

Vad händer när mensen tar slut? Varför funkar inte minnet eller humöret som förr? Varför sover 60% av menopausala kvinnor inte? Och varför vet vi inte svaren?  

Är det hett här? är lika delar monolog som manifest, lika mycket folkbildning som underhållning. Med mod och humor delar Anna med sig av sin personliga forskning i menopausens biologi och historia, varvat med lite Shakespeare och oinbjudna experter.

Känner du en kvinna? Då är den här föreställningen för dig.  

Premiär

20.10.2021

Spelperiod

21.1.2026 – 14.3.2026

Scen

AMOS-scenen

Längd

ca 1 h 35 min, ingen paus

Textning

Svenska och finska

Föreställningar och biljetter

Publikkommentarer

Otroligt att det kan vara så här – varför sker ingen ändring – det är 5 år sedan Anna tog upp ämnet – och ingenting har hänt – det berör hela samhället.

Så bra och underhållande föreställning med ett så viktigt tema! Tack för detta!

Kan ni snälla uppmuntra eller om det är nödvändigt, TVINGA, Anna Hultin att fortsätta spela sin show fast hon redan har gjort det långt över hundra gånger? Så viktigt tema. Det var informativt och roligt på samma gång. Jag tror jag aldrig har varit med om en perfekt teaterföreställning innan jag såg denna pjäs. Ett stort plus för att man fick smutta på ett vinglas medan man faschinerades av showen!

Jag såg föreställningen andra gången nu. Den här gången var det mycket mer njutbart då inga coronarestriktioner lade sordin på stämningen.
Det var både informativt och underhållande. Tack!

Anna Hultin är suverän och ämnet var viktigt!
Tänk att det kunde göras roligt!

suveränt bra! Viktigt innehåll som presenteras på bästa möjliga sätt med balans mellan humor och allvar och med en fenomenal skådespelarprestation. Den här borde filmas så att en finns kvar för alla alltid. Borde användas som undervisningsmaterial för alla generationer. Tack!

En fantastisk pjäs! Anna H.är helt super😊

Rolig, medryckande och fantastisk föreläsning om ett viktigt ämne.

Bravo Anna Hultin! En fantastiskt träffande monolog om klimakteriet. Tankeväckande och informativt. Skrattade också gott när jag mången gång under föreställningen tänkte ”Ja, så är det ju!”. Så härligt och renande att få skratta åt många av de grejerna som inte – särskilt i den stund man står inför dem i klimakteriet – är så roliga. Överens med recensionerna som säger att alla borde se den här monologen. Och pamfletten borde delas till varje hem och hus. Tack så mycket:)

Helt underbar och dessutom full av fakta. Anna Hultin är top class skådespelare, skicklig, duktig och alla andra adjektiv som man kan tänka.

Konstnärlig planering

Anna Hultin
Manus
André Wickström
Regi
Erik Salvesen
Scenografi
Mats Forss, Jesper Karlsson
Ljusdesign
Hanna Mikander
Ljuddesign
Theo af Enehielm
Video
Kaisa Rautakoski
Kostym
Tiitta Stoor
Mask
Nyheter 14.1.2025

Anna Hultin är äntligen tillbaka med Är det hett här?

Anna Hultins Är det hett här är en formidabel succé. Hittills har Hultin spelat sin egen pjäs om klimakteriet hela 128 gånger. Efter två framgångsrika turnéer i Sverige är föreställningen äntligen tillbaka på Svenska Teatern med fyra föreställningar i mars och april. ”Den här föreställningen borde alla se… en rolig och egensinnig, helgjuten föreställning”, skrev Yle. Läs alla fina omdömen från pressen.
Nyheter 25.9.2023

Anna Hultin erövrar Sverige med sin succéföreställning Är det hett här?

”Det är inte varje dag en finlandssvensk nyskriven pjäs åker på en så omfattande turné i Sverige. Kanske är det första gången”. Det konstaterar Anna Hultin som inlett en lång turné i Sverige med sin egen succéföreställning Är det hett här?. Det är ett enormt sug efter mer information om klimakteriet.
Nyheter 27.9.2021

Intervju: Anna Hultins monolog om klimakteriet

Varför valde Anna Hultin att skriva en monolog om klimakteriet? Läs vår intervju som vi publicerade för fyra år sedan med Hultin. 128 föreställningar senare är hon tillbaka på AMOS-scenen med sin succéföreställning.