

Är det hett här?
En MenoMonoManifestolog om klimakteriet
Klimakteriet angår alla, kvinnor som män. Ändå vet vi väldigt lite om det. I sin omåttligt populära pjäs rätar Anna Hultin ut menopausens många frågetecken.
Vad händer när mensen tar slut? Varför funkar inte minnet eller humöret som förr? Varför sover 60% av menopausala kvinnor inte? Och varför vet vi inte svaren?
Är det hett här? är lika delar monolog som manifest, lika mycket folkbildning som underhållning. Med mod och humor delar Anna med sig av sin personliga forskning i menopausens biologi och historia, varvat med lite Shakespeare och oinbjudna experter.
Känner du en kvinna? Då är den här föreställningen för dig.
Spelperiod
22.3.2025 – 22.4.2025
Scen
AMOS-scenen
Längd
ca 2 h
Textning
Svenska och finska
Föreställningar och biljetter
Hetare än någonsin – välkommen på diskussionsträff om klimakteriet!
Efter föreställningen Är det hett här? den 5.4 ordnas en större diskussionsträff om klimakteriet.
SFV och Folkhälsan informerar även om ett studiecirkelmaterial som har tagits fram om hur du kan starta en egen klimakteriecirkel för att inspirera fler att prata om klimakteriet och dess påverkan på hälsa och livskvalitet. Under träffen deltar Anna Hultin, som även bidragit till studiecirkelmaterialet, Suss Åhman från Folkhälsan och Tove Eklund-Hartman från SFV. Kom med!