Svenska Teatern får officiell status som nationalscen 2029

24.4.2026 Nyheter

Statsrådet har beslutat att Svenska Teatern i Helsingfors tas upp bland Finlands nationalscener från och med den 1 januari 2029. Det historiska beslutet fattades vid statsminister Petteri Orpos regerings ramförhandlingar och meddelades i ett pressmeddelande 23 april 2026.

Teaterchef Joachim Thibblin står utanför Svenska Teaterns rundade fasad. Teaterns namn syns på byggnaden, och en finsk flagga är hissad vid entrén.
Svenska Teaterns teaterchef Joachim Thibblin.


Det är ett betydelsefullt erkännande av Svenska Teaterns långvariga historia och konstnärliga roll i det finländska kulturlivet. Sedan 1916 har Svenska Teatern utropat sig själv som en nationalscen, samtidigt som teatern började spela sina pjäser på finlandssvenska i stället för rikssvenska.

Men fram tills nu har det här aldrig varit fastställt i lag så att teatern har samma juridiska och ekonomiska status som landets finskspråkiga nationalinstitutionerna Finlands Nationalteater (Kansallisteatteri), Nationalgalleriet och Finlands nationalopera och -balett.

Stärker det svenska språkets ställning

Det är en tydlig markering från regeringen och en stark signal om långsiktig hållbarhet för vårt nationalspråk: för första gången blir vi nu likabehandlade med de finskspråkiga institutionerna

Beslutet har uppmärksammats brett i medierna och markerar ett viktigt steg inför kommande jubileumsår där Svenska Teatern fyller 160 år och 200 år av teaterverksamhet på Esplanaden.





Nyheter 20.8.2026

Det stora finlandssvenska dramatikerpriset från Boismanska fonden 2026

Pristagarna för det finlandssvenska dramatikerpriset från Boismanska fonden fick traditionsenligt sina priser på Svenska Teaterns spelårsöppning. Priset delas ut vartannat år till dramatiker som utmärkt sig på det finlandssvenska teaterfältet. De tre finalisterna valdes av en ny extern jury. Första pris går till Minna Lund för Diptyk i David Sandqvists svenska översättning, andra pris till Per Ehrström för Det som blir kvar och tredje pris går till Christoffer Mellgren för Till minne av Agasias, Åsnan.Första priset går till Minna Lund i översättning av David Sandqvist för Diptyk, andra pris till Per Ehrström för Det som blir kvar och tredje pris går till Christoffer Mellgren för Till minne av Agasias, Åsnan.
Nyheter 18.8.2026

Kolumn: Många monster tycker om att måla

Många monster drömmer om att skapa konst. På ett bröllop i somras påminde mitt bordssällskap mig om att Hitler hade verkliga konstnärsambitioner och att han blev allt bittrare ju fler av drömmarna som krossades. Inte för att göra en Lars von Trier nu, men jag vet också hur ont det kan göra när man känner sig som en missförstådd och misslyckad konstnär.
Nyheter 13.8.2026

Här är hela spelårets repertoar för 2026/2027

Svenska Teatern presenterar spelåret 2026/2027. På repertoaren finns musikalsatsningen Änglagård, nordisk urpremiär av Marius von Mayenburgs Nattland och ett nytt samarbete med den fria teatergruppen Blaue Frau. Dessutom ges Pelle Svanslös i en ny dramatisering av Annina Enckell, medan Anna Hultins klimakteriemonolog får finsk premiär under namnet Onko täällä kuuma?